Muzea w Amsterdamie, które warto zobaczyć

Amsterdam to miasto, w którym możemy zobaczyć naprawdę wiele interesujących muzeów. I to nie tylko związanych ze wspaniałym malarstwem holenderskim – choć oczywiście takich jest dużo – ale także ze sztuką nowoczesną, trudną historią, czy samą Biblią. Te muzea w Amsterdamie po prostu trzeba zobaczyć.

Dom Rembrandta

Jeśli mowa o muzeach w Amsterdamie nie sposób powiedzieć o tym. Zwłaszcza, że mieści się ono w centrum miasta w budynku, w którym malarz mieszkał i malował prawie 400 lat temu.
Rembrandthuis – bo tak oryginalnie nazywa się muzeum – funkcjonuje od 1911 roku. Jego zbiory i sale oczywiście nawiązują do życia i twórczości holenderskiego malarza.
Wnętrza na podstawie rysunków i obrazów samego malarza i jego uczniów zostały odtworzone tak, by najbardziej przypominały te z epoki.
Zbiory zaś zawierają większość jego obrazów, miedziorytów i rysunków.

Muzeum Miejskie Amsterdamu

Lepiej znane pod oryginalną nazwą Stedelijk Museum. Jest to miejsce słynące z największej w europie kolekcji sztuki nowoczesnej. Większość zbiorów stanowią prace artystów z wieku XIX i XX, głównie działających na terenie Francji i Holandii. Są więc to prace Pabla Picassa, Claude’a Moneta, Pieta Mondriana.
W zbiorach znaleźć też można dzieła z innych dziedzin sztuki takie jak rzeźby, fotografie, filmy czy wyroby ze srebra z lat bardziej nam współczesnych.

Dom Anny Frank

Anne Frank to jedna z wielu ofiar nazistowskiej okupacji Holandii. W swoim „Dzienniku” opisała dwuletni pobyt w ukryciu przez nazistami. Ukryciu na tyłach budynku, w którym teraz właśnie mieści się to muzeum.
Od 1960 w Domu Anne Frank funkcjonuje muzeum, które wystawia pamiątki związane z jej życiem, zwłaszcza podczas okupacji. Urządza również wystawy dotyczące form dyskryminacji i prześladowań.
Jest więc to miejsce, w którym możemy nie tylko poznać trudną historię Europy, ale także nauczyć się jak przełożyć to na nasze współczesne życie.

Muzeum Biblii

Bijbels Museum to jedno z pierwszych muzeów w Europie poświęcone Biblii, okresowi historycznemu, w którym powstała – zarówno jako sama historia, jak i została po raz pierwszy spisana – oraz terenom, na których powstawała.
Co można tam zobaczyć? Niezwykłe egzemplarze Biblii, jak na przykład Biblie z Delf z 1477 roku, pierwszą w Holandii wydrukowaną Biblię, czy przekład Lutra. Poza tym wśród zbiorów znajduje się makieta namiotu przymierza z historii o wyjścia Izraelitów z Egiptu lub świątyni Salomona.