Do zobaczenia na Malcie

Malta, wyspa na Morzu Śródziemnym, to coraz częstszy wybór Polaków na wakacyjny wyjazd. Jednak poza bliskością jasnej wody i ciepłego piasku ma do zaoferowania o wiele więcej. Jakie Malta zabytki w sobie skrywa? Na tyle interesujące, by zechcieć tu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy.

Nie tylko słońce i plaża

Malta to dawna siedziba zakonu maltańskiego, który przeniósł się tu w 1530 roku, stąd na wyspie pozostaje wiele budowli z tamtego okresu, ale nie stanowią one wszystkiego, co można tu zobaczyć. By to zrobić, należy ruszyć się z plaży, a Malta pokaże, ile uroku, historii i tajemniczości w sobie skrywa.

Pałac Wielkiego Mistrza

Jednym z zabytków stolicy Malty, Valetty, jest Pałac Wielkiego Mistrza, zabytkowy budynek będący obecnie siedzibą urzędu prezydenta. Wybudowany w stylu manieryzmu i renesansu. Był celem administracyjnym Malty przez niemal trzy i pół wieku. Wybudowany oryginalnie w 1571 roku był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Pałac jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli poza dniami, kiedy pełnione są ważne funkcje państwowe, wówczas pozostaje zamknięty.
W jego zbrojowni znajduje się jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.

Wioska marynarza Popeya

Na wyspie znajduje się miejsce poświęcone postaci lubiącego szpinaka Popeya – Popeye Village. W tym miejscu w 1980 roku kręcono film na podstawie komiksu z tym bohaterem. Wioskę budowano przez siedem długich miesięcy, postawiono kilkanaście drewnianych domów, kościół, sklep, mały port i cmentarz. Całość wkomponowana została w specjalnie stworzoną do tego celu zatokę. Po zakończeniu filmowania producenci chcieli wioskę zdemontować, jednak władze Malty postanowiły wykorzystać ją jako atrakcję turystyczną i przyciągnąć na wyspę jeszcze większą grupę chętnych na zwiedzanie. Stała się typowa, głośna i kolorowa.

Wioska rybacka – Marsaxlokk

Kolejną atrakcją wyspy jest wioska rybacka Marsaxlokk. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu znana jest ze swoich kolorowych łódek luzzuoraz serwowania najsmaczniejszej ryby na całej wyspie. Łódki, poza kolorowymi barwami, którymi są pokryte, można na nich dojrzeć bardzo dokładne detale przedstawiające na przykład kwiaty, wszelkiego rodzaju wzorki czy małe rybki.