Jakie sekrety skrywa największe jezioro w Turcji?

Turcja to niezwykły kraj o wspaniałej kulturze, tradycji i historii. Wiele osób rocznie przybywa do Turcji na wakacje, chcąc zobaczyć niezwykłe budowle, piękne widoki i poznać trochę kulturę Wschodu.
Jedną z większych gratek dla poszukiwaczy niezwykłości może być największe jezioro w Turcji. Jedyne w swoim rodzaju jezioro Wan.

Czym jest jezioro Wan?

Jezioro Wan to bezodpływowe, słone jezioro na Wyżynie Armeńskiej w Turcji. Godnie nosi dwa tytuły – największego i najgłębszego jeziora w Turcji. Wysokość lustra wody znajduje się na wysokości 1640 metrów nad poziomem morza. Zajmuje powierzchnię 3755 kilometrów kwadratowych. Maksymalna długość wynosi 120 kilometrów, podczas gdy maksymalna szerokość 80 kilometrów. Średnia głębokość to około 171 metrów, podczas gdy w najgłębszym miejscu jest to 451 metrów.
Jest to największe na świecie jezioro sodowe, mające pH na poziomie 9,8. W wodach tego jeziora żyje jeden endemiczny gatunek ryby zagrożonej obecnie wyginięciem. Jest to Chalcalburnus tarichi z rodziny karpiowatych.
Powstało przez eksplozję wulkanu Mount Nemrut, co zablokowało odpływ wody w kierunku zachodnim.
Jednak do rzeki wpływa kilka rzek. Są to Bendimahi, Zilan, Karasu, Micinger. Na samym jeziorze istnieje kilkanaście wysp. Największe to Gadir, Carpanak, Ahtamar, Atrek.

Znalezisko na dnie jeziora

Kilka lat temu tureckie media poinformowały o odnalezieniu na dnie zatopionego zamku. Wiek budowli określa się na ponad 3000 lat. Przypisuje się, że budowlę wznieśli budowniczowie z królestwa Urartu.
Starożytne państwo o nazwie Urartu rozciągało się na terenach dzisiejszej Armenii, Turcji i Iranu. Zajmowali silną pozycję w tym regionie, a stolica ich królestwa miała mieścić się nad jeziorem Wan.
Pierwsze wzmianki o ich istnieniu pochodzą z XIII wieku przed naszą erą. Upadek królestwa i miasta nastąpił około VI wieku przed naszą erą.

Poszukiwania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl i gubernatorstwo wschodniej prowincji Bitlis w Turcji. Prowadzono je od 10 lat, co zaowocowało znalezieniem ruin antycznej twierdzy, znajdujących się na obszarze około kilometra kwadratowego.