DDGS z kukurydzy – niedrogie źródło białka dla krów mlecznych i alternatywa dla soi

Suszony wywar kukurydziany doskonale uzupełnia wszelkie niedobory białka w dawce, zwłaszcza kiedy trudno o wysoką jakość pokarmową kiszonek z traw. DDGS z kukurydzy, bo o nim mowa jest również doskonałą alternatywą dla kosztownej i importowanej śruty sojowej. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym wyróżnia się DDGS z kukurydzy, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego pozytywnie wpływa na efektywność hodowli!

DDGS kukurydziany – co zawiera?

Tak jak było to powiedziane powyżej, suszony wywar kukurydziany to doskonała pasza o wysokiej zawartości białka. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to białko, które charakteryzuje się niskim rozkładem w żwaczu. W suchej masie znajduje się około 28% – 36% dobrze strawnego białka. Wywar ten wyróżnia się również dobrym składem aminokwasowym. DDGS z kukurydzy zawiera bowiem znacznie więcej lizyny w porównaniu na przykład z kiszonką z kukurydzy. Natomiast obecne w DDGS kukurydzianym drożdże zdecydowanie poprawiają skład aminokwasowy białka, ale również wpływają na wyjątkowe walory smakowe. Krowy karmione DDGS kukurydzianym chętniej pobierają dawki, wobec czego zapotrzebowanie na składniki odżywcze a w szczególności na białko jest całkowicie zaspokojone.

Korzyści ze stosowania DDGS w żywieniu krów

Oprócz tego, że DDGS kukurydziany odznacza się dużą smakowitością, bardzo ogromną korzyścią dla hodowców jest również potencjalna poprawa składu tłuszczowego mleka. Dzięki temu że DDGS jest nośnikiem energii takiej jak skrobia, wprowadzenie odpowiednich dawek tej paszy przyczynia się do zwiększenia koncentracji energii pochodzącej z tłuszczu, a więc tym samym można liczyć na poprawę jakości produktów mlecznych (sery, itp.) oraz samego mleka. Łatwo fermentujący w żwaczu pokarm nie powoduje zagrożenia kwasicą dlatego też DDGS z kukurydzy może być stosowany jako profilaktyka chorób żwacza. Zaznaczyć tu warto, że odpowiednie środowisko żwacza ma również swoje przełożenie na jakość mleka.

Suszony wywar kukurydziany – na co uważać i jak skarmiać zwierzęta?

DDGS z kukurydzy można stosować w żywieniu krów, które otrzymują w dawce podstawowej:

  • kiszonkę z traw
  • kiszonkę z lucerny

Udział tej paszy w dawkach dla krów wysokomlecznych Nie powinien przekraczać 20% suchej masy całej dawki. Mimo doskonałych wartości odżywczych białka pokarm ten powinien być starannie dawkowany, ponieważ nadmiar białka szkodzi zwierzętom powodując na przykład biegunki lub inne problemy gastryczne. Nadmierne ilości białka źle wpływają również na jakość mleka.

Podsumowanie:

DDGS kukurydziany jest doskonałą alternatywą dla drogiej soi. Jest to pasza o dużych wartościach odżywczych, zawierająca łatwostrawne białko. Może być stosowana jako profilaktyka chorób żwacza. Jeśli dawki DDGS będą odpowiednie odmierzone a zwierzęta prawidłowo skarmiane, wówczas, zdecydowanie poprawi się nie tylko wydajność krów mlecznych ale również produkty hodowli takie jak mleko będą wyróżniały się wysoką jakością, co przełoży się na większe zainteresowanie ze strony skupujących produkty hodowli.