Ile trwa naprawa gitary?

Instrumenty muzyczna takie jak gitary, są podatne na uszkodzenia. Niektóre z nich związane są z regularną eksploatacją sprzętu i zużyciem jego podzespołów. To zdecydowanie najczęstsze problemy z prawidłowo użytkowanymi gitarami. Dużo bardziej wymagające są naprawy konstrukcyjne oraz bardziej skomplikowane regulacje gitar akustycznych, jednak z nimi również powinna poradzić sobie renomowana pracownia lutnicza. Wiele osób może zastanawiać się również nad tym, ile trwa naprawa gitary akustycznej?

Tak naprawdę trudno z góry przewidzieć, ile będzie trwała naprawa uszkodzonej gitary. W dużej mierze zależy to od stopnia jej uszkodzenia oraz obłożenia pracą pracowni lutowniczej. Jedno jest jednak pewne. Niezależnie od tego, ile potrwa naprawa, nie warto próbować dokonywać jej we własnym zakresie, ponieważ w ten sposób można trwale uszkodzić instrument. Do naprawy gitar oraz innych instrumentów niezbędne jest odpowiednie doświadczenie i sprzęt, bez których trudno sobie poradzić. Właśnie dlatego pracownie lutownicze cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród profesjonalistów oraz amatorów muzycznych dźwięków.

Szacowany czas naprawy gitary

W przypadku podstawowych i kosmetycznych napraw gitary, ich czas nie powinien być długi. Przy wymianie siodełka, czy też strojeniu gitary, prace powinny zająć maksymalnie 1-2 dni. Bardziej skomplikowana naprawa może dotyczyć regulacji progów i ich szlifowania, ponieważ dobrej pracowni lutowniczej może to zająć około 2-4 dni. Czas ten może się jednak wydłużyć, gdy niezbędna będzie wymiana tych elementów. Z doświadczenia wiemy, że najdłużej trwają naprawy konstrukcyjne gitar, które zostały uszkodzone np. w wyniku upadku. Wówczas ich czas jest ustalany indywidualnie w zależności od skali zniszczeń i zajmie 5 dni lub więcej. W pracowniach lutowniczych zawsze warto sprawdzić także, czy jest opcja naprawy ekspresowej.

Przed podjęciem naprawy, zawsze warto ustalić z pracownią szacowany jej czas oraz koszty, które również są kluczowe. W przypadku dużych uszkodzeń może dojść do sytuacji, że czas ich naprawy oraz koszty są na tyle wysokie, że nie jest to opłacalne. Na szczęście w tym zakresie możecie liczyć na wsparcie doświadczonych ekspertów.