Ile kosztuje płyta winylowa?

Płyty winylowe bezsprzecznie powróciły do łask i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Duża w tym zasługa powracającego stylu retro, który na stałe znów gości w naszych wnętrzach. Płyty winylowe są również chętnie kupowane przez prawdziwych audiofilów oraz miłośników klasycznych dźwięków płynących z gramofonów. Wiele osób może zastanawiać się ile obecnie kosztują płyty winylowe oraz gdzie można je kupić?

Ceny płyt winylowych mogą być bardzo różne. Z jednej strony na rynku można znaleźć nowe płyty, które są obecnie produkowane, a ich ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych lub więcej. Prawdziwe kolekcjonerskie perełki mogą być wyceniane nawet na kilka tysięcy złotych. Płyty takie można kupić w profesjonalnych sklepach z muzyką, w tym również tych, które specjalizują się w dystrybucji gramofonów oraz winyli. Czasem płyty takie można kupić również w popularnych sklepach sieciowych typu markety, gdzie ich ceny zazwyczaj oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych.

Co ze starymi płytami winylowymi?

Na rynku możemy znaleźć również stare płyty winylowe. Można je kupić między innymi w sklepach i kiermaszach płyt winylowych, które mogą być cyklicznie organizowane. Wymiana płyt możliwa jest również za pomocą dedykowanych grup miłośników płyt winylowych oraz na forach internetowych. Wówczas ceny używanych płyt mogą zaczynać się już od kilku złotych, choć znajdą się również unikatowe egzemplarza o dużej wartości kolekcjonerskiej, których ceny mogą dochodzić nawet do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Kolekcjonowanie płyt winylowych to coraz popularniejsze hobby. Wiele ciekawych płyt można znaleźć w zasobach swoich przodków lub znajomych ludzi starszych, którzy nawet nie muszą być świadomi tego, jak cenne perełki mogą mieć w swojej piwnicy lub na strychu. Rozmowa z takimi osobami może być pierwszym krokiem kolekcjonerskim, który powinien wykonać każdy początkujący audiofil oraz kolekcjoner płyt winylowych. To również prawdziwa skarbnica wiedzy o starych czasach i zwyczajach związanych z odsłuchem płyt winylowych na klasycznych gramofonach.