Wzory na diecie

W dzisiejszych fitnessowych czasach, prześcigając się w stosowaniu coraz to skuteczniejszych diet do obliczania prawidłowej masy ciała sięgamy najczęściej po popularny BMI. Jednak istnieje mnóstwo innych wzorów stosowanych przez dietetyków, które umożliwiają określenie jaka jest idealna waga do wzrostu jakim obdarzyła nas natura.

Wzór Brocka

Jeden z najprostszych narzędzi, ale także najbardziej niedokładny. Wystarczy od wzrostu odjąć po prostu 100, wówczas uzyskamy wagę należną. Został on jednak udoskonalony i przy płci męskiej powinien być dodatkowo pomniejszony o 5%, a dla kobiet o 10%. Dla Pani mierzącej np. 165 cm waga należna wg Brocka to 59 kg.

Wzór Lorentza

Dla kobiet należy korzystać ze wzoru: wzrost – 100 – ((wzrost – 150) / 2),
Dla mężczyzn należna masa ciała: wzrost – 100 – ((wzrost- 150) / 4)
Oczywiście wzrost podajemy w centymetrach.

Wzór Putton’a

Bardzo podobny do poprzedniego: dla kobiet= wzrost-100-((wzrost-100)/10)), a dla mężczyzn= wzrost-100-((wzrost-100)/20))
Wspomniany na samym początku BMI wydaje się jednak najlepszym rozwiązaniem. Uzyskany wynik uplasuje nas w jednej z grup, które mają pewne zakresy liczbowe np. norma masy ciała to zakres od 18, 5 do 24, 99.
Wszystkie wskaźniki nie uwzględniają jednak stosunku tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej. Można przecież mieścić się w swojej idealnej wadze do wzrostu, a jednak mieć zbyt dużo tkanki mięśniowej. Pamiętać trzeba o tym, że tłuszcz waży mniej niż mięśnie.